Oświadczenie | Tischner robił swoje

Oświadczenie
TISCHNER ROBIŁ SWOJE

Instytut Myśli Józefa Tischnera, który stara się gromadzić w swoim archiwum i udostępniać wszelkie materiały dotyczące działalności swojego Patrona, już w roku 2006 wystąpił o informacje o nim zawarte w zasobach IPN. Nie znaleźliśmy tam wówczas niczego, co mogłoby wskazywać na jakąkolwiek formę świadomej współpracy ks. Tischnera z organami bezpieczeństwa PRL-u.  Odnalezione niedawno w zbiorze zastrzeżonym dokumenty stwierdzające, że w latach 80-tych ks. Józef Tischner został zarejestrowany jako kontakt operacyjny, a następnie jako konsultant, nie stwierdzają niczego poza faktem samej rejestracji, która mogła dokonać się bez wiedzy, nie mówiąc już o zgodzie, osoby w ten sposób zarejestrowanej. Informacja ta sama w sobie nie wnosi zatem niczego nowego. Jak wiadomo, wszyscy księża, a nawet klerycy, byli w czasach PRL-u inwigilowani i rejestrowani przez SB, wszyscy mieli zakładane teczki, ze wszystkimi funkcjonariusze różnych departamentów MSW przy różnych okazjach prowadzili rozmowy, których treść była zapisywana w raportach i trafiała do ich teczek.

Tischner nie tylko jako ksiądz, ale jako kapelan „Solidarności”, przyjaciel Jana Pawła II, dziekan Wydziału Filozoficznego PAT, filozof o międzynarodowej renomie i szerokich kontaktach zagranicznych był dla SB obiektem szczególnej „troski” –  w stanie wojennym znalazł się wraz z m.in. ks. Jerzym Popiełuszko na liście dziewięciu najbardziej niebezpiecznych dla władzy kapłanów. Przyjeżdżał do Tischnera na „rozmowy” sam pułkownik Adam Pietruszka, który niewiele później został skazany w procesie morderców ks. Jerzego. Takich i podobnych rozmów np. z funkcjonariuszami Urzędu do Spraw Wyznań, czy przy okazji odbierania lub oddawania paszportu, było z pewnością wiele. Nic jednak z tego jeszcze nie wynika. Każdy, kto miał wgląd do akt zgromadzonych w IPN może w oparciu o nie podać zarówno przykłady ludzkiej małości czy słabości, jak i roztropności oraz prawdziwego heroizmu. Może również analizować poziom rzetelności pracy funkcjonariuszy SB. Dopóki zatem nie dysponujemy żadnymi konkretnymi materiałami – zapisami takich spotkań-przesłuchań, jest niedopuszczalnym nadużyciem, by nie tylko Tischnerowi, ale komukolwiek, zmuszonemu do rozmów z funkcjonariuszami SB, zarzucać świadomą współpracę.

Prof. Zbigniew Stawrowski
Dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera

Polski filozof. Profesor w Instytucie Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor książek: Państwo i prawo w filozofii Hegla (1994), Prawo naturalne a ład polityczny (2006), Niemoralna demokracja (2008), Solidarność znaczy więź (2010), Wokół idei wspólnoty (2012), Clash of Civilizations or Civil War (2013), Budowanie na piasku. Szkice o III Rzeczypospolitej (2014). 

Dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.

fot. Jakub Szymczuk










Komentarze