Monika Gabriela Bartoszewicz | terroryzm | bezpieczeństwo | stosunki międzynarodowe


Doktor Monika Gabriela Bartoszewicz ukończyła stosunki międzynarodowe na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego oraz International Security Studies (bezpieczeństwo międzynarodowe) na University of St Andrews (Szkocja). Oś jej zainteresowań badawczych stanowi bezpieczeństwo międzynarodowe ze szczególnym uwzględnieniem przemocy politycznej w konfliktach asymetrycznych, a konkretnie we współczesnym terroryzmie islamskim (zwłaszcza związanym z dżihadyzmem), zaś jej specjalnością jest diagnoza oraz przeciwdziałanie radykalizacji i działalności terrorystycznej europejskich konwertytów na islam, któremu to zagadnieniu poświęcony był  jej  doktorat,  uwieńczony  dysertacją  Controversies of Conversions: Exploring the Potential Terrorist Threat of European Converts to Islam (2013). Praca ta obejmowała zagadnienia tożsamości i przynależności rozpatrywane z perspektywy bezpieczeństwa, a szczególnej analizie zostało poddane w niej potencjalne zagrożenie terrorystyczne stwarzane przez europejskich konwertytów na islam. Interdyscyplinarne badania nad tym zagadnieniem doktor Bartoszewicz prowadziła w Szkocji, Anglii, Holandii, Danii i Polsce.

W 2005 roku doktor Bartoszewicz uzyskała stypendium Centre for Transatlantic Studies w Maastricht (Holandia). W 2007 została stażystką w Centre for the Study of Terrorism and Political Violence (Centrum Studiów nad Terroryzmem i Przemocą Polityczną) w St Andrews, zaś w roku 2009 jej praca akademicka została nagrodzona prestiżową Russell Trust Award.

Była także asystentem naukowym European Survey of Youth Mobilisation, międzynarodowego projektu badawczego dotyczącego radykalizacji młodzieży na kontynencie europejskim. W 2011 roku przeprowadziła niezależne badanie dla Scottish Prison Services (Szkockiej Służby Więziennej) dotyczące radykalizacji konwertytów na islam w warunkach więziennych.

Inny nurt pracy doktor Bartoszewicz stanowią badania nad nielinearnymi i międzysektorowymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa w sytuacji powstającej twierdzy Europa („Festung Europa”), głównie w kontekście sekurytyzacji migracji i zagrożenia terrorystycznego.

W latach 2011–2013 doktor Bartoszewicz była adiunktem i wykładowcą stosunków międzynarodowych w Europejskim Międzyuniwersyteckim Centrum Praw Człowieka i Demokratyzacji (EIUC) w Wenecji (Włochy), w latach 2015–2016 była wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim, w latach 2015–2017 adiunktem i wykładowcą na Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, zaś obecnie pełni te funkcje na Uniwersytecie Masaryka w Brnie (Czechy).

Jest ekspertem Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych Komisji Europejskiej, polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, recenzentem naukowym m.in. „Journal of Terrorism Research”, „International Journal of Pedagogy, Innovation and New Technologies” oraz członkiem rady naukowej „Oriental Law Review”. W 2017 roku została zaproszona do udziału w pracach osiemnastoosobowej Krajowej Grupy Doradczej w ramach programu Komisji Europejskiej DARE (Dialogue About Radicalisation and Equality), poświęconego skrajnie prawicowym, jak również islamistycznym procesom radykalizacyjnym oraz ich konsekwencjom dla Europy. Doktor Bartoszewicz jest także członkiem towarzystw naukowych, m.in. Brytyjskiego Stowarzyszenia Badań Międzynarodowych (BISA) i Centrum Badań nad Bezpieczeństwem (CeSeR) w Edynburgu.

Zainteresowania naukowe i badawcze: terroryzm i przemoc polityczna, bezpieczeństwo międzynarodowe, religia i polityka, radykalizacja polityczna i religijna, migracja, socjologia porównawcza cywilizacji, kultura i tożsamość w stosunkach międzynarodowych.




 Dr Monika Gabriela Bartoszewicz podczas debaty w Ośrodku Myśli Politycznej w Krakowie

Dr M.G. Bartoszewicz 
Credit: http://bartoszewicz.mg/



Festung Europa – Twierdza Europa – to określenie ambiwalentne. W czasie II wojny światowej był to wojskowy termin propagandowy używany przez obie strony konfliktu. Odnosił się on do obszarów Europy kontynentalnej zajmowanych przez nazistowskie Niemcy. Dla Brytyjczyków ‘Fortress Europe’ to wyróżnienie przyznawane Royal Air Force za operacje dokonywane przeciwko celom w Niemczech, Włoszech i innych częściach Europy okupowanej przez hitlerowców w okresie od upadku Francji do inwazji w Normandii. Jednocześnie termin ‘Festung Europa’, stosowany przez propagandę nazistowską, odnosił się do planów Hitlera mających na celu umocnienie całej okupowanej Europy, aby zapobiec inwazji z Wysp Brytyjskich. To użycie pojęcia ‘Twierdza Europa’ zostało następnie przyjęte przez korespondentów i historyków w języku angielskim w celu opisania wysiłków militarnych państw Osi w obronie kontynentu przed aliantami. Dzisiaj także mówi się o europejskiej twierdzy w rozmaitych kontekstach – a to jako o niedostępnej dla uchodźców fortecy, a to o oblężonym zamku, którego trzeba bronić przed napaścią, a to jako o zasobnym raju oddzielonym od świata potężnymi murami.

Credit: KurierWnet

Komentarze